|
Od lat w Zespole Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim konkursy recytatorskie cieszą się niesłabnącą popularnością. Co roku kilkudziesięciu uczniów podejmuje wyzwanie – uczestnictwo w szkolnym etapie jesiennego oraz wiosennego konkursu i walczy słowem o awans do następnego etapu. Konkurencja jest duża, gdyż do gminnego turnieju może przejść jedynie kilka osób. Recytatorzy są oceniani pod kątem interpretacji tekstu, dostosowania tempa wygłaszania utworu, dykcji, postawy oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Młodzi artyści uwodzą słowem, czarują, przenoszą w inny świat – sztuki. Dzięki sile słowa odnoszą sukcesy.
W bieżącym roku szkolnym pięcioro uczniów zaprezentowało się w powiatowym etapie XIII Jesiennego Konkursu Recytatorskiego ,,Podróż do krainy baśni i legend”, byli to: Milena Ciosek z kl. V a, Jakub Śledzik z kl. V b, Ewelina Kruk z kl. V c oraz dwie gimnazjalistki: Adrianna Szafran z kl. I b i Kinga Pietras z kl. III c. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jury zakwalifikowało do przeglądu wojewódzkiego pięcioro uczniów. Wśród nich znalazło się troje recytatorów z naszej szkoły: Kinga Pietras, Milena Ciosek i Jakub Śledzik, którzy w dniach 25 -26. 11. 2009r. wzięli udział w turnieju wojewódzkim.
Kolejnym sukcesem z dziedziny sztuki słowa było zakwalifikowanie się reprezentantów naszego gimnazjum do etapu wojewódzkiego V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Ukraińskiej. Wiersze ukraińskich poetów recytowały Adrianna Szafran i Kinga Pietras. Kinga, w eliminacjach wojewódzkich, które miały miejsce 10.03.2010r., zdobyła wyróżnienie, podobnie jak w roku ubiegłym.
06.05.2010r. odbył się wojewódzki etap IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów ,,Przebudzeni do życia”, w którym wzięła udział Kinga Pietras. Kolejnym osiągnięciem młodej recytatorki było zdobycie III miejsca w kategorii recytacja w VI Puławskim Turnieju Krasomówstwa, Recytacji, Pieśni i Tańców Narodowych ,,Witaj Majowa Jutrzenko”. Nie była to jedyna uczennica Gimnazjum Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim, która osiągnęła sukces w konkursie. W turnieju krasomówczym I miejsce zdobyła Agata Jastrzębska z klasy III c. Zachwyciła jury pięknym wygłoszeniem fragmentu opowiadania własnego autorstwa o Fryderyku Chopinie. Tu mogła połączyć swe dwie największe pasje: muzykę i pisarstwo. Idealnie wręcz pasują do niej słowa J. Conrada ,,Daj mi właściwe słowo i odpowiedni akcent, a poruszę świat…” I porusza każdego, kto choć raz ujrzał ją na scenie. Obowiązkowa, pracowita, ambitna, zdolna, a przy tym bardzo skromna, o sile słowa przekonuje się niemal codziennie, tworząc wiersze i opowiadania.
Swą pasję przekuła w sukces – została laureatką wojewódzkiego etapu konkursu krasomówczego, a tym samym była zwolniona z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Wykazała się nie tylko umiejętnością prezentacji, kulturą słowa, ale przede wszystkim formułowania myśli – sztuką pięknego, logicznego mówienia, skutecznego przekonywania odbiorców do swoich racji. W Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Fryderyku Chopinie ,,Chopinowskim szlakiem”, jakby stworzonym dla niej, zdobyła III miejsce (nagroda w wysokości 1000 złotych) oraz nagrodę specjalną – publikację pracy literackiej ,,Chopin. Opowieść.” na łamach Gazety Wyborczej.
Oprócz Agaty w konkursie zorganizowanym przez Filharmonię im. H. Wieniawskiego, Kuratorium Oświaty i Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie laureatami zostały: Adrianna Szafran i Joanna Kosik z kl. V b, która była jedyną reprezentantką szkoły podstawowej. Tak więc nie ulega wątpliwości, że moc tworzenia, magia słowa jest właściwą siłą ,,Dwójki”.
Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, a tym, którzy może nie dowierzają jeszcze liście osiągnięć uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim, polecam lekturę poniższej myśli: ,,Niemożliwe, to po prostu wielkie słowo rzucone przez małych ludzi, którym łatwiej jest żyć w świecie, który dostali, niż poznawać swoją siłę do zmieniania go.”
Notatka: autor: p. Agata Grudka
|