|
Od września 2010 roku nasze gimnazjum bierze udział w projekcie e-Akademia Przyszłości. W tym czasie dwie uczennice zakwalifikowały się do uczestnictwa w Wirtualnym Kole Naukowym z biologii, gdzie wraz z opiekunem wykładającym na Uniwersytecie Jagiellońskim, mogły prowadzić badania i obserwacje, a także brać udział w sesjach „na żywo” przy użyciu komputerów i Internetu. Rok po rozpoczęciu pracy w WKN (2011) Aleksandra Duda (kl. III „a”) i Gabriela Świrkosz (kl. III „c”) otrzymały zaproszenie na wyjazd naukowy do Krakowa, gdzie uczestnicząc w wykładach i zajęciach terenowych, mogły sięgnąć po wiedzę ponadprogramową, której nie sposób było uzyskać w czasie zajęć szkolnych.
W 2012 roku znów dostałyśmy taką możliwość, lecz tym razem wyglądało to nieco inaczej! W środę, 12 września dzień rozpoczęłyśmy od wykładu o ewolucji człowieka w Instytucie Botaniki UJ. Zaraz po nim całą grupą, liczącą aż 16 osób, przeszliśmy do sali z mikroskopami, gdzie pani ornitolog rozpoczęła zajęcia, na których oglądaliśmy z bliska pióra ptaków, a także rozpoznawaliśmy po wyglądzie sierści to, do jakiego zwierzęcia należała. Po południu wdrapaliśmy się na Kopiec Kraka.
Kolejny dzień spędziliśmy w Muzeum Zoologicznym UJ, gdzie nauczyliśmy się preparować owady, które – co nie było takie proste, biorąc pod uwagę deszczową pogodę! – ówcześnie samodzielnie zbieraliśmy.
Ostatniego dnia obozu zajęliśmy się badaniami mikroskopowymi dotyczącymi budowy wewnętrznej niezwykłych roślin, należących głównie do owadożernych. Następnie wraz z opiekunem koła, dr Kamilem Kulpińskim, podsumowując pracę nad projektami, przygotowaliśmy się do konferencji. Miała ona miejsce w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni i nosiła nazwę „Do serca nauki przez świat liczb, algorytmów, zjawisk, substancji i organizmów”. Była to prezentacja wyników pracy najwybitniejszych uczestników Wirtualnych Kół Naukowych. Została zakończona podziękowaniem i wręczeniem listów od Wiceprezydent Krakowa dla każdego z nas. Oprócz niego otrzymaliśmy książki z artykułami, które były opisem naszych projektów – pisaliśmy je sami. Następnego dnia w dzienniku krakowskim została umieszczona wzmianka o konferencji.
Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym dostałyśmy dyplomy uczestnictwa w obozie naukowym. W sobotę, 15 września wracałyśmy do domu ze wspaniałymi wspomnieniami i chęcią wzięcia udziału w czymś takim raz jeszcze, co niestety nie będzie już miało miejsca…
Autor: Gabriela Świrkosz kl. III c
|