|
Ten, kto choć raz pisał dyktando, zastanawiał się nad poprawną formą danego wyrazu czy też podjął trud nauki tekstu na pamięć i zaprezentowania go na scenie, przekonał się, że język polski z pewnością do najłatwiejszych nie należy. Mamy jednak w Zespole Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim uczennice, którym nauka ortograficznych wyjątków, językowych niuansów i dykcyjnych łamańców sprawia wyraźną przyjemność… Dzięki ich pasji możemy poszczycić się sukcesami z zakresu ortografii, poprawności językowej i recytacji.
18 marca 2014 roku 7 gimnazjalistek z kl. III a (K. Bartoś, M. Ciosek, K. Jurak, W. Kawecka) i kl. III c (A. Greguła, P. Popiołek, M. Wojtowicz) wzięło udział w V Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym ,,O pióro dyrektora szkoły”. Konkurs organizowany przez Zespół Szkół w Poniatowej skierowany był do uczniów III klas gimnazjum i I klas szkoły średniej. Około 30 uczestników miało możliwość porównania swoich umiejętności z zakresu ortografii i interpunkcji – zmagało się z dyktandem, a dwie nasze uczennice wykazały się w sposób szczególny – otrzymały wyróżnienia. Są to: Anna Greguła (op. p. A. Wesołowska – Błażejczyk) i Weronika Kawecka (op. p. A. Grudka).
Nie od dziś wiadomo, że sztuka recytacji należy do mocnych stron uczniów "Dwójki”. Młodzież z dużą przyjemnością podejmuje trud nauki tekstu na pamięć, jego interpretacji, opanowania tremy i czarowania słowem na scenie. To sprawia, że możemy cieszyć się z sukcesów w konkursach recytatorskich.
W II semestrze dwie uczennice z kl. III c gimnazjum – Patrycja Popiołek i Ewelina Kruk reprezentowały naszą szkołę w wojewódzkim etapie XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej (op. p. A. Wesołowska – Błażejczyk).
11 kwietnia, po uprzednich eliminacjach szkolnych, 5 naszych uczennic w OCK rywalizowało z recytatorami z całego powiatu w VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim dla Gimnazjalistów "Przebudzeni do Życia”. Były to: W. Stępień, N. Czopek (kl. I a), K. Jurak (kl. III a), I. Śledzik (kl. III b) oraz E. Kruk (kl. III c). Na 16 uczestników tylko 1 miał możliwość awansu do etapu wojewódzkiego, tym jedynym okazała się uczennica naszego gimnazjum – Izabela Śledzik (op. p. R. Kopycińska), która będzie reprezentować powiat opolski w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie już 28 kwietnia. Oprócz Izy, dwie uczennice otrzymały wyróżnienia – Ewelina Kruk (op. p. A. Wesołowska – Błażejczyk) i Natalia Czopek (op. p. M. Łyjak), więc jest to naprawdę imponujący wynik.
Nie tylko nasze gimnazjalistki doceniają piękno ojczystego języka. To, by w trakcie mówienia czy pisania zwracać szczególną uwagę na poprawność językową, doprowadziło dwie uczennice kl. V a szkoły podstawowej do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Są to: Natalia Strawa i Zuzanna Gąsior.
Pod kierunkiem p. Renaty Kopycińskiej dziewczęta zdobywały wiedzę z zakresu składni, prawidłowej odmiany wyrazów, użycia związków frazeologicznych. Ich wysiłek został doceniony – wyraźnie podniosły swoje kompetencje polonistycznych i nabyły większej świadomość językowej, a Zuzanna Gąsior zakwalifikowała się do etapu finałowego tegoż konkursu, i będzie mierzyć się z najlepszymi uczniami z całej Polski już 17 maja w Lublinie.
Język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Na szczęści nie brak uczniów, którym nie jest obojętny sposób, w jaki piszą i mówią. Dbają o poprawną formę swojej wypowiedzi, zwracają uwagę na to, by tworzyć teksty zgodnie z normą językową, dokładnie wymawiać słowa, posługiwać się po prostu piękną polszczyzną.
Wszystkim dziewczętom gratulujemy, i tym, których praca została uhonorowana nagrodą bądź awansem do kolejnego etapu konkursu, i tym, które spróbowały swoich sił, zmierzyły się z innymi, poczuły ducha rywalizacji. Gratulujemy podejmowania kolejnych prób sprawdzenia samego siebie i zdobywania nowych doświadczeń – życzymy powodzenia oraz następnych sukcesów! Agata Grudka
|