|
Jak co roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Zespole Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim rozbrzmiewały kolędy. Słychać je było nie tylko na klasowych spotkaniach opłatkowych.
Przed południem 19 grudnia 2014 r. cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, by obejrzeć widowisko bożonarodzeniowe „Kolęda płynie z wysokości”. Jasełka rozpoczęły się nastrojową pastorałką zaśpiewaną przez Patrycję Micek, grającą rolę Matki. Do wigilijnego stołu zapraszała ona oprócz swej rodziny i sąsiadkę wdowę, i osieroconego kolegę syna, podkreślając, że:
„Dla tych co na morzu, dla tych, co na ziemi
Dzieciątko się urodzi.
Ukoi prawych, umocni słabych,
oświeci tego, kto błądzi”
W trakcie przedstawienia przypomniano historię narodzenia Jezusa. Nie zabrakło inscenizacji męczącej wędrówki Józefa i Maryi, poszukiwania noclegu, narodzin Dzieciątka oraz oddawania hołdu przez pasterzy i mędrców.
Stało się tradycją Zespołu Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim, że w trakcie widowisk bożonarodzeniowych przy żłóbku gromadzą się również współcześni ludzie, którzy przedstawiają nowo narodzonemu Bogu swoje bolączki i opowiadają o problemach dręczących mieszkańców Ziemi. W tym roku poruszono kwestię braku porozumienia pomiędzy ludźmi. Młodzi aktorzy dostrzegli konieczność doskonalenia się w empatii. Mówili też o trudnej sztuce wybaczania i potrzebie życzliwości we wzajemnych relacjach. Jest to niezwykle ważne w naszym samodoskonaleniu, bo ,, gdy żal w nas tkwi , nie spełni się nam nic”.
Spektakl zakończył się pastorałką z prośbą o błogosławieństwo:
,,Na nasze ludzkie cierpienie - błogosław nam.
Na życie pełne zwątpienia - błogosław nam.
Na radość w naszej rodzinie - błogosław nam.
Na smutne, samotne godziny - błogosław nam.”
Aktorzy wyrazili przekonanie, że istnieje szansa zmian na lepsze we wzajemnych relacjach miedzy ludźmi:
„Może kiedyś tak się stanie,
że co dobre, w nas zostanie.
I każdego dnia będzie tak,
a nie tylko raz do roku,
kiedy wszystko białe wokół”.
Widowisko „Kolęda płynie z wysokości” zostało przygotowane przez uczniów klas I-III gimnazjum i IV- VI szkoły podstawowej. Gimnazjaliści wystąpili w rolach: Maryi, Józefa, Trzech Króli, Aniołów, Matki oraz Mieszczanina. Odpowiadali również za recytację utworów przy żłóbku i akompaniament. Dzieci, Mgiełki, Pasterze i Aniołki to uczniowie klasy IV a Ojca zagrał Mateusz Błażejczyk z klasy VI a, a Mieszczankę, która wyśpiewała, co się wydarzyło w Betlejem - uczennica klasy VI b Anna Wrona. Pozostali uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści tworzyli chór wykonujący kolędy i pastorałki.
Dekorację, jak co roku, przygotował pan Cezary Łukasiewicz, oprawą muzyczną zajął się pan Mariusz Dobrosz, a scenariuszem i choreografią pani Dorota Kopeć, pani Renata Kopycińska
i siostra Dominika.
Przedświąteczne spotkanie zakończyły życzenia Dyrektora Szkoły, pana Jerzego Kramka, skierowane do wszystkich zebranych w sali i ich rodzin.
Renata Kopycińska
|