|
Dnia 27 kwietnia 2015 r. o godz. 11.00 odbyło się niezwykłe wydarzenie w Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim mające na celu integrację z osobami niepełnosprawnymi - niewidomymi i niedowidzącymi. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim (kl. I a gimnazjum), by, jak się okazało, poznać świat ludzi niewidomych.
Spotkanie otworzyła Dominika Majcher (uczennica ZS Nr 1) piosenką „Swing”.
Pierwszą z osób niepełnosprawnych, która zgodziła się przybyć do biblioteki, był pan Jacek Galuba. Pan Jacek jest niewidomy od 10 roku życia, ale choroba nie odebrała mu pogody ducha, optymizmu i mimo że sam wymaga opieki, udziela się w wielu imprezach charytatywnych. Jest wolontariuszem akcji ,,Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” czy „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Jak mówi pan Jacek, mimo że jest niewidomy, pamięta jeszcze litery i potrafi posługiwać się długopisem, ale w momencie utraty wzroku musiał nauczyć się alfabetu Braille’a i to nim posługuje się na co dzień. Pan Jacek przedstawił młodzieży podstawowe narzędzia służące do nauki alfabetu Braille’a, maszynę do pisania, pomoce naukowe (np. mapa świata dla osób niewidomych), które to młodzież mogła obejrzeć i spróbować czytać dłońmi. Rozdano również przybyłym gimnazjalistom alfabety Braille’a, a potem ochotnicy mogli przy pomocy napisać własne imię na maszynie lub samodzielnie na papierze. Była również możliwość obejrzenia rękodzieła pana Jacka, czyli filcowaną biżuterię i ceramikę.
Drugim gościem, który uczestniczył w spotkanie, była pani Marzena Smaga. Pani Marzena nie jest całkowicie pozbawiona wzroku, ale jest osobą niedowidzącą. Opowiedziała nam, jak wygląda jej życie, jako osoby różniącej się od większości społeczeństwa, jak zachowują się ludzie w stosunku do niej, ale i do innych osób niepełnosprawnych.
Kolejnym punktem spotkania była dyskusja o tolerancji. Rozpoczęła ją pani Agata Grudka, przybliżając uczestnikom znaczenie tego słowa. Wyjaśniła także, co przez nie rozumiemy. Potem każdy z widowni mógł powiedzieć, jak sam rozumie pojęcie ,,tolerancja”, czy spotkał się kiedyś z oznaką tolerancji lub nietolerancji i czy sam się do niej dostosowuje.
Następnie uczniowie z klas gimnazjalnych z zespołu Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim przeczytali wcześniej wybrane wiersze, tematycznie nawiązuje do książek. Był to symboliczny ukłon w stronę osób niewidomych – podziękowanie za możliwość poznania świata tak odmiennego od naszego. Czytającymi byli: Dawid Kuchta, Natalia Czopek, Gabrysia Jurak i Adrian Pasek.
Spotkanie w bibliotece zakończyła także Dominika Majcher piosenką „Co się stało z mamą?”
Następnie wszyscy wyszli do parku naprzeciwko biblioteki. Tam pani Justyna, która na co dzień jest przewodnikiem osób niewidomych, pokazała, jak posługiwać się białą laską. Zademonstrowała metody sprawdzania powierzchni, po której idziemy. Można wyróżnić kilka, są to: szuranie, trzypunktowa oraz naprzemienna. Potem można było spróbować samodzielnego przejścia z białą laską (z zawiązanymi oczami).
Zebranie to miało na celu integrację i pokazanie, że osoby niepełnosprawne częściowo lub całkowicie nie są gorsze od ludzi w pełni zdrowych. Potrafią aktywnie spędzać czas, i jak się okazało, o wiele bardziej efektywnie korzystać z uroków życia. Nie tracić czasu na zbędne marudzenie, grymaszenie, ale realizować swoje pasje, marzenia, poznawać ludzi, podróżować – czerpać z życia pełnymi garściami.
Niewątpliwie spotkanie to skłoniło młodzież do refleksji nad własnym życiem, sposobem myślenia nie tylko o osobach niepełnosprawnych, ale i o sobie. Każdy był bardzo zasłuchany w czasie spotkania i zadowolony, że tak spędził czas, poznając nowych ludzi i dowiadując się nowych rzeczy oraz otwierając oczy na problemy innych.
Natalia Czopek kl. II a gimnazjum

|