<!-- [site-name] -->  
Powrót na stronę główną Przejdź do swojego profilu Forum Rada Rodziców

Cytaty

Pan chce być w porządku wobec życia? Ale życie zawsze Pana oszuka, życie jest świnią.

-- Karol Irzykowski

Aktualności


tn_IMG_20150905_120023
Album: Narodowe czytanie "Lalki"

Menu główne

Galeria Świetlicy

"Mała Szkoła"

Sukcesy sportowe


koszykówka
Album: Finały wojewódzkie!

Tydzień wycieczkowy


tn_CAM00328
Album: Wycieczka w Pieniny klas V

"Powiśloki" w Hiszpanii

Oddziały przedszkolne


Święto Dziadka i Babci
Album: Z życia "Zerówki"

Projekty

Laureaci


tn_skanuj0310
Album: Laureaci

Sport w szkole

Online

Obecnie jest 24 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Temat: D. Z. T. L. " Powiśloki"

Teksty opublikowane w tym temacie.

Lublin – Włodawa – Lublin, czyli … codzienność "Powiśloka”

Admin ::: 26-06-2014 ::: 525 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L.

         Życie na walizkach, ciągłe pranie, prasowanie koszul, halek i przepakowywanie się to niemal codzienność dla członków Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego "Powiśloki” i ich rodziców. Tylko w roku szkolnym 2013/2014 zespół ponad 20 razy prezentował się na scenie. Do tego dochodzą próby 3 – 4 w tygodniu, by wszystko było dopięte na ostatni guzik i oczywiście obowiązkowe i nadobowiązkowe zajęcia lekcyjne. Wydawałoby się, że młody człowiek nie jest w stanie podołać tylu obowiązkom na raz i wywiązać się z nich w sposób co najmniej zadowalający, a jednak "Powiślokom” się udaje, i to wyśmienicie, gdyż większość członków zespołu może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami w nauce. Trzy występy, o których mowa poniżej, to tylko niewielka próbka możliwości zespołu z "Dwójki”.
          02. 06. 2014 roku Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Powiśloki” zaprezentował swoje układy taneczne z okazji Dnia Dziecka małym pacjentom Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Był to szczególny występ dla członków zespołu, którzy swoimi tańcami choć przez chwilę mogli oderwać podopiecznych szpitala od przykrej sytuacji, w jakiej się znajdują. Nie ulega wątpliwości, że personel szpitala robi, co może, by czas spędzony "na Chodźki” upływał dzieciom w miłej atmosferze, lecz mimo to do przyjemnych nie należy. Przekonała się o tym Gabriela Kozieł (uczennica kl. III gimnazjum i członkini zespołu), która dwa lata temu spędziła w tymże szpitalu kilka miesięcy z powodu kłopotów ze zdrowiem. Ona właśnie była pomysłodawczynią wizyty DZTL "Powiśloki” w szpitalu dziecięcym. Wraz z kapelanem szpitalnym ks. Markiem Szołdrą zorganizowała występ tancerzy. Radość małych pacjentów z możliwości obejrzenia tańców lubelskich i tańca z płótnami (gr. starsza) oraz szuroka i zająca (gr. młodsza) była ogromna, szczególnie, że w trakcie występu członkowie zespołu rozdawali opolskie krówki.
          14.06.2014 roku zespół wziął udział w XIV Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego "Włodawa 2014”. To jedyne skierowane do dzieci i młodzieży wydarzenie kulturalne o tym charakterze na Lubelszczyźnie. "Jego celem jest prezentacja i upowszechnianie dorobku artystycznego zespołów, ochrona tradycji regionu, promowanie twórczości muzycznej i tanecznej oraz wymiana doświadczeń pomiędzy zespołami.” W trakcie ocenianych było 16 zespołów w trzech kategoriach wiekowych. Jak informują organizatorzy, w przeglądzie wzięło udział 350 tancerzy, muzyków i instruktorów. DZTL "Powiśloki” zaprezentował tańce rzeszowskie i łowickie (gr. starsza) oraz krakowiaka i tańce z Polski południowo – wschodniej. Jest nam miło ogłosić, że występy zespołu cieszyły się dużym powodzeniem i spotkały się z żywiołową reakcją publiczności, a grupa starsza wywalczyła III miejsce w kategorii zespołów 15 – 19 lat.
          Już następnego dnia (15. 06. 2014) wszyscy członkowie zespołu ruszali na kolejny występ, tym razem do Lublina, gdzie uświetniali organizowane po raz 16 "Lubelskie Święto Chleba”. Imprezie towarzyszyły Lubelskie Targi Rzemiosła Piekarskiego i Cukierniczego oraz bicie rekordu na największy… cebularz lubelski.
Święto, któremu przyświecała myśl: ,,chleb” to bardzo proste słowo, ale kryje się za nim trud i umiejętności wielu ludzi. Dołóżmy wspólnych starań, aby chleb był doceniany w naszym społeczeństwie, a na równi z nim Ci, którzy ten chleb powszedni wytwarzają.”, nie mogło się obyć bez zespołu z opolskiej "Dwójki”. Występ młodych tancerzy był jedną z głównych atrakcji artystycznych "Lubelskiego Święta Chleba”, na którym DZTL "Powiśloki” zaprezentował godzinny program.
          Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Powiśloki” stał się nie tylko znakiem rozpoznawczym Zespołu Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim, przy którym działa, ale również wizytówką Opola Lubelskiego, gminy, naszego regionu. Staje się marką, na którą składają się: wysoki poziom artystyczny, piękno prostych ludowych melodii, czar wielobarwnych strojów z różnych regionów, muzyka i śpiew na żywo oraz po prostu profesjonalizm występów. Nie byłoby to możliwe bez osób, które nie szczędzą swojego wolnego czasu na pracę z zespołem i wyjazdy. Są to: odpowiedzialne za choreografię: p. R. Majkowska – Wojtyła, p. A. Kutyna, tworzący kapelę: p. M. Dobrosz, p. Z. Madej, p. M. Wojtyła, J. Kosik i J. Zawadzki.
        Tak to właśnie wygląda dzień powszedni "Powiśloka”, gdzie talent, wrażliwość, empatia, miłość do tradycji i kultury, obowiązkowość, sumienna praca i umiejętność organizacji, stają się podstawowymi wartościami przydatnymi również w "życiu na walizkach”, które przynosi zwykłą radość z tego, co się robi.

Autor: Agata Grudka


Sukces "Powiśloków" we Włodawie

Admin ::: 28-05-2012 ::: 910 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L.    

          Dnia 26 maja 2012 r. we Włodawie odbył się XII Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego pod patronatem lubelskiego kuratora oświaty. Wziął w nim udział nasz Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Powiśłoki" - grupa młodsza i starsza (uczniów przygotowywały panie: Renata Majkowska - Wojdyła i Anna Kutyna) wraz z nieodłączną kapelą. Przegląd odbywał się we włodawskim Domu Kultury, a wzięły w nim udział zespoły z całego województwa lubelskiego. W programie zaprezentowali: tańce krakowskie i lasowiackie (młodsi) oraz tańce lubelskie i powiślańskie (grupa starsza). Grupa młodsza "Powiśloków" zajęła II miejsce, a grupa starsza otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Autor: Wojtek Dobrosz kl. IIc


Zdjęcia z przeglądu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie.

Wyjazd "Powiśloków" do Włoch

Admin ::: 18-09-2011 ::: 524 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L.

VI Puławski Turniej Krasomówstwa, Recytacji, Pieśni i Tańców Narodowych

Admin ::: 26-04-2010 ::: 631 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L.    

Festiwal na Słowacji

Admin ::: 29-06-2009 ::: 570 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. Na początku wakacji 27 - 28 czerwca 2009 "Powiśloki" wyjechały na Festiwal Tokaju do południowej Słowacji. Tym razem już tylko grupa młodsza, ale jak widać bez starszych poradzili sobie doskonale. Każdy występ wywoływał owacje, mamy nadzieję takie wyjazdy powtarzać jeszcze nie raz. W organizacji i w trakcie samego festiwalu bardzo pomogli nam rodzice - za co serdecznie dziękujemy.

Wiedeń 2009

Admin ::: 05-06-2009 ::: 720 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. To była niezwykła wyprawa: wyjazd koncertowy zorganizowany przez dyrekcję i opiekunów DZTL "Powiśloki" połączony z wycieczką zagraniczną dla chętnych uczniów naszej szkoły niezrzeszonych w zespole. Program był następujący:

Zwiedzanie Morawskiego Krasu (po drodze w Czechach), następnie zakwaterowanie w pensjonacie prowadzonym przez małżeństwo polsko-austryjackie. Kolejnego dnia piękny pałac Schonbrun z ogrodami, Kalenberg - gdzie widzieliśmy pamiątki pobytu Jana III Sobieskiego i na wieczór Prater (jeden z największych w Europie park rozrywki). Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Hoffburg (siedzibę cesarzy) stare miasto, kościoły place i oczywiście katedrę św. Szczepana, willę Hundertwassera, a o 18.00 mieliśmy występ w Gartbaum Museum dla Polonii wiedeńskiej, gdzie oklaskiwał nas między innymi wiceburmistrz Wiednia i nasz Konsul w Wiedniu. Jeszcze tego samego wieczoru wyjechaliśmy z Wiednia na nocleg do Mikulowa. Ostatni dzień to było zwiedzanie Ołomuńca i powrót do domu, gdzie jak się przekonaliśmy było zimno i mokro, a na naszej wycieczce ciągle ciepło i słonecznie.
Podsumowując można powiedzieć, że wyjazd był bardzo udany, a nasza starsza grupa "Powiśloków" znacząco się powiększyła (szkoda, że tylko na ten wyjazd)..

Włodawa 2009

Admin ::: 23-05-2009 ::: 497 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów tańca Ludowego we Włodawie odbył się w tym roku 23 maja.
Wzięła w nim udział grupa młodsza i starsza "Powiśloków", tańcząc tańce krakowskie i łowickie. Tym razem jednak konkurencja była silniejsza i nie przywieźliśmy pucharu :(
Za rok będzie lepiej.

"Powiśloki" na Poniato-Wiankach

OlciaXDXD ::: 06-05-2008 ::: 613 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. W dniach 3 i 4 maja nasz zespół występował na Poniato-Wiankach. 3-go maja wszystkie zespoły , które przybyły na swoje występy uczestniczyły w paradzie przez miasto ( Poniatowa ). Niestety pogoda nie dopisała, ponieważ padał deszcz i niestety zespół musiał wrócić do Opola. 4-go maja zespół przybył do Poniatowej ponownie. Tym razem pogoda dopisała - do czasu. Czekając na występ oglądalimy występy innych zespołów. Kiedy nadeszła nasz kolej, na wejście obydwie grupy zatańczyły poloneza, potem starsza grupa tańce rzeszowskie i łowickie, a młodsza tańce krakowskie. Był to udany występ.
   
Artykuł powstał przy pomocy Aleksandry Kołosińskiej - członkini zespołu.

O szkole:: "Serca nasze małe, lecz otwarte są ..."

Admin ::: 04-05-2008 ::: 7486 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L.

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "POWIŚLOKI" działający przy Zespole Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim powstał w 1982 roku z inicjatywy ówczesnej Pani Dyrektor Czesławy Płaskocińskiej i Stanisława Dudkowskiego. "POWIŚLOKI" działają dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i Grona pedagogicznego ZS Nr 2 W Opolu Lubelskim oraz rodziców. Wielką przychylnością darzy Zespół Rada Miasta i Gminy. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Pracując w zespole folklorystycznym dzieci i młodzież poznają kulturę narodową, urok ludowych melodii, piękno tańców i urodę strojów. Kultywowanie tradycji ojców i dziadów daje im poczucie i zrozumienie własnego dziedzictwa. Repertuar zespołu oparty jest na folklorze Powiśla Lubelskiego, Krzczonowskim, Łowickim, Rzeszowskim, Kurpiowskim, Śląskim, a także na polskich tańcach narodowych tj. polonez, mazur, krakowiak, kujawiak z oberkiem. "POWIŚLOKI" tańczą ku własnemu zadowoleniu i uciesze publiczności. Dewizą Zespołu są słowa: "W przyszłości otrzymamy tyle uznania i osobistego zadowolenia, ile sami wypracujemy". Zespołowi przygrywa kapela, w skład której wchodzą nauczyciele naszej szkoły, uczniowie oraz muzycy ludowi grający z pokolenia na pokolenie.
Oto lista krajów w których występowaliśmy
1989 - BYŁY ZWIĄZEK RADZIECKI
1994 - FRANCJA
1997 - FRANCJA
1997 - WĘGRY
1998 - WĘGRY
1999 - REPUBLUIKA CZESKA (dwukrotnie)
2001 - STANY ZJEDNOCZONE
2003 - GRECJA, SERBIA, CZARNOGÓRA
2005 - REPUBLIKA CZESKA
2005 - WĘGRY
2006 - LITWA
2006 - WĘGRY
2007 - WĘGRY
2008 - WĘGRY
2009 - AUSTRIA, SŁOWACJA, WĘGRY
2010 - WĘGRY
2011 - WŁOCHY
2012 - TURCJA
2014 - HISZPANIA
Do Kunovic wróć ...
Satoraljaujhely
Alytus na Litwie

     
         

"Powiśloki" na rozdaniu nagród.

OlciaXDXD ::: 25-04-2008 ::: 626 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. Dnia 25.04.br nasz zespół D.Z.T.L. "Powiśloki" wystąpił na rozdaniu nagród dla laureatów konkursów przedmiotowych.
Z naszej szkoły tytuł laureatki konkursu przedmiotowego z biologii uzyskała Kinga Adamczyk - podopieczna pani Aurelii Kaczor.

   
Cały artykuł: '"Powiśloki" na rozdaniu nagród.'

"Powiśloki" w Matczynie

Iwona ::: 11-04-2008 ::: 585 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. 10.04.2008r. nasze „POWIŚLOKI” gościły w Zespole Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Matczynie. Nie pierwszy już raz wystąpiliśmy w tym miejscu i za każdym razem jesteśmy przyjmowani bardzo miło i gościnnie.

Obie grupy dały znakomite występy tańcząc: krakowiaka i polkę (grupa młodsza) oraz tańce łowickie i rzeszowskie (grupa starsza). Przygrywała oczywiście kapela w składzie: p. Zdzisław Madej, p. Mariusz Dobrosz, p. Wojciech Kalisz oraz Marcin Tarkowski, za śpiew natomiast był odpowiedzialny nasz „powiślokowy” chórek.:)
Jednak oprócz tańców nasze tancerki, tancerze i dziewczęta z chórku zabawiały mieszkające tam dzieci tańcząc z nimi w kółku i śpiewając znaną chyba wszystkim piosenkę „Pada, pada deszcz”:). Wszyscy bardzo dobrze się bawili. W podzięce za występ nasz zespół otrzymał drobny upominek wykonany własnoręcznie przez uczniów szkoły. Po występach zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.

Mamy nadzieję że, wszystkim widzom bardzo się podobało i będziemy mogli jeszcze nie raz gościć wśród mieszkańców DPS w Matczynie.

   

Występ w Wąwolnicy

Admin ::: 24-09-2007 ::: 513 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. Na kolejny występ "Powiśloki" zostały zaproszone do Wąwolnicy, gdzie 16 września 2007 r. uświetniły gminny festyn.

I Turniej Gmin Krainy Lessowych Wąwozów

Admin ::: 24-09-2007 ::: 523 raz(y) oglądano.

D. Z. T. L. Nasz zespół brał udział w I Turnieju Gmin Krainy Lesowych Wąwozów, który odbył się w dniach 8-9 września 2007 r. w Nałęczowie.
Reprezentowaliśmy naszą gminę śpiewem i tańcem zachęcając do odwiedzenia naszych stron. W piosence prezentacyjnej do "Powiśloków" dołączył sam Pan burmistrz Dariusz Wróbel wcielając się w rolę furmana.

Ogłoszenie naboru

Kontakt

ul. Fabryczna 28
24-300 Opole Lubelskie

dyrektor (0-81) 827 21 92
sekretariat
tel.(0-81) 827 20 48
n.zint. (0-81) 793 837 246 Płaskorzeźba
nasz e-mail:
zesp_dwojka@poczta.onet.pl

Nasz patron

Z wielką radością prezentujemy naszego patrona
Oskara Kolberga


Oskar Dwójki

Erasmus +


Nowy projekt, który jest realizowany od września 2014 roku w naszej szkole. Zapraszamy do środka!

Programujemy


Run at logo.twentygototen.org

Szkoła Muzyczna

Dla ambitnych


e-Akademia Przyszłości w naszej szkole


Konkursy przedmiotowe
Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem".

UKS Dubler


tn_IMGA0298
Album: Dublet Dublera

Linki
Starsze artykuły

Starsze artykuły

Webmastering Mariusz Dobrosz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies
 

© 2007 - 2015