|
8 kwietnia 2014 r. w Opolskim Centrum Kultury odbył się powiatowy etap Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych. Celami imprezy były: prezentacja dorobku artystycznego młodych grup twórczych, inspirowanie poszukiwań oryginalnych form pracy twórczej, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji teatralnej, tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej wśród młodych, promocja twórczości młodych grup artystycznych, a także tworzenie możliwości wymiany doświadczeń między pedagogami i instruktorami teatralnymi. W swej ocenie Jury Przeglądu posługiwało się następującymi kryteriami: dobór właściwego repertuaru, uczestnictwo wykonawców we współtworzeniu prezentacji teatralnej, uniwersalność formy i tematu, oryginalność rozwiązań scenicznych.
W przeglądzie wzięli udział uczniowie klasy III szkoły podstawowej, którzy pod opieką pani M. Łukasiewicz zaprezentowali przedstawienie pt. „W poszukiwaniu szczęścia”.
Młodzi aktorzy w baśniowy sposób przedstawili biografię H. Ch. Andersena: narodziny, dzieciństwo, młodość, pobyt w słynnej szkole w Slagesle. Swoim występem przybliżyli postać pisarza, ukazali trudna i pełną wyrzeczeń drogę, którą musiał przejść, zanim stał się sławny.
W roli H. Ch. Andersena wystąpił P. Ziętek. W rodziców pisarza wcielili się A. Zielonka i M. Duda. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem i ekspresją odegrały swoje role. Przedstawienie bardzo podobało się publiczności, o czym świadczyły duże brawa i wyrazy uznania od widzów. Nie zabrakło słów podziwu dla scenografii wykonanej przez p. C. Łukasiewicza, nauczyciela plastyki. Nie obyło się i tym razem bez wsparcia rodziców, którzy pomagali w przygotowaniu ciekawych i oryginalnych kostiumów.
Na deskach OCK zaprezentowała się również grupa teatralna „Niemożliwi”. W jej skład wchodzą uczniowie klas III gimnazjum uczestniczący w zajęciach artystycznych – edukacja teatralna oraz uczniowie klas II – członkowie zajęć artystycznych-muzyka. Ich występ, oparty na tekstach R. Przemyk, W. Szymborskiej, J. Cygana, Cz. Miłosza, Matki Teresy z Kalkuty i Kasi Nosowskiej, nosił tytuł „Nim czerń zmąci biel”. Tematyka związana była z zawsze aktualnym problemem dobra i zła. Gimnazjaliści zostali przygotowani przez p. R. Kopycińską i p. M. Dobrosza. Przedstawienie powstało na zajęciach artystycznych. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim mieli możliwość obejrzeć je już wcześniej, gdyż inscenizacja stanowiła część widowiska bożonarodzeniowego. Chociaż młodzi aktorzy nie znaleźli się na podium, to mają nadzieję, że przesłanie płynące z prezentowanej przez nich sztuki wzbudzi
u odbiorców głęboką refleksję. Pamiętajmy bowiem, że:
„Istnienie zła pozwala dostrzec dobro.
Czarne z białym płynnie się przenika
Równowaga - oto tajemnica.”
M. Łukasiewicz, R. Kopycińska
|