<!-- [site-name] -->  
Powrót na stronę główną Przejdź do swojego profilu Forum Rada Rodziców

Cytaty

Nie sztuka powiedzieć: "Jestem!" Trzeba jeszcze być.

-- Stanisław Jerzy Lec

Aktualności


tn_IMG_20150905_102348
Album: Narodowe czytanie "Lalki"

Menu główne

Galeria Świetlicy

"Mała Szkoła"

Sukcesy sportowe


koszykówka
Album: Finały wojewódzkie!

Tydzień wycieczkowy


tn_CAM00321
Album: Wycieczka w Pieniny klas V

"Powiśloki" w Hiszpanii

Oddziały przedszkolne


Wycieczka do Lublina
Album: Z życia "Zerówki"

Projekty

Laureaci


tn_skanuj0321
Album: Laureaci

Sport w szkole

Online

Obecnie jest 5 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

OSTATNIE ODLOTY – WARSZTATY ORNITOLOGICZNE W PIOTRAWINIE

Admin ::: 10-11-2014 ::: 484 raz(y) oglądano.

Wydarzenia, spotkania, rocznice, święta

          W dniach 23 i 24 października ponad 100 uczniów klas V i VI szkoły podstawowej oraz I i II gimnazjum Zespołu Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim uczestniczyło w warsztatach ornitologicznych połączonych ze zwiedzaniem Piotrawina, organizowanych przez Gminny Ludowy Klub Sportowo - Turystyczny Niwa Łomazy, przy współudziale Lokalnej Grupy Działania "Owocowy Szlak" w ramach osi IV LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 - małe projekty.

          Warsztaty ornitologiczne poprowadzili prawdziwi pasjonaci. Pan Robert Rudolf z pasją opowiadał o ptakach żyjących w Małopolskim Przełomie Wisły. Zaś Pan Witold Niedziałek ciekawie opowiadał o historii pałacu, kościoła
i kaplicy grobowej rycerza Piotrowina.
          Program warsztatów składał się z trzech części. Pierwsza część zajęć odbyła się w Pałacu Piotrawin, dawnej siedzibie biskupów krakowskich. Były to ornitologiczne zajęcia multimedialne, połączone z wyświetlaniem filmu
i rozpoznawaniem ptaków.
          Druga część to zajęcia praktyczne, które odbyły się na skarpie w kamieniołomach piotrawińskich. Uczniowie, wyposażeni w lunetę i lornetkę mogli obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku. Dowiedzieli się m.in. na czym polegają badania ptaków i jak je obserwować.
          Na zakończenie zajęć odbyło się zwiedzanie kościoła w Piotrawinie i jego mini muzeum, w którym znajduje się kolekcja obrazów wotywnych z XVII w.

          Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich zaplanowanych zajęciach. Sprawozdania uczniów z warsztatów zostały zamieszczone zarówno na stronie internetowej naszej szkoły jak i gazetce ściennej w szkole. Dziękuję nauczycielom za pomoc w opiece nad wychowankami: p. Renacie Kopycińskiej, p. Agnieszce Kramek, p. Halinie Kocon, p. Marzannie Gradzińskiej, p. Tomaszowi Furdalowi i p. Cezaremu Łukasiewiczowi.

          Na prośbę uczniów, planowany jest wiosenny – podczas przylotów ptaków - wyjazd do Piotrawina. Już teraz serdecznie zapraszam.


Aurelia Kaczor – nauczyciel przyrody i biologii


   
W dalszej części artykułu - w zakładce "Cały artykuł" - relacje uczniów.

          W dniu 24 października 2014 roku, odbyła się wycieczka na Warsztaty Ornitologiczne w Kaliszanach. W wyjeździe uczestniczyły klasy pierwsze i drugie gimnazjum, pod opieką pani Aurelii Kaczor, Marzeny Gradzińskiej oraz Tomasza Furdala. Wyjazd odbył się o godzinie 8.30 spod Cukrowni.
          Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Grupa pierwsza miała zorganizowane zabawy w Pałacyku biskupów krakowskich w Piotrawinie, a uczestnicy drugiej grupy udali się do Doliny Wisły. Tam poznali doświadczonego ornitologa – pana Roberta Rudolfa. Dowiedzieli się od niego, kiedy najłatwiej dostrzec ptaki i o jakiej porze dnia, jakimi cechami charakteryzują się poszczególne gatunki, jakie obrączki noszą oraz dlaczego wybrały akurat Małopolski Przełom Wisły na swoje siedliska. Pan Robert wymieniał także gatunki ptaków, które można spotkać nad Wisłą. Na przykład: bociany czarne, bociany białe, czaple białe, zimorodki, mewy pospolite (szare), mewy śmieszki, mewy białogłowe, płaskonosy, derkacze i perkozy rdzawoszyje. Potem uczniowie za pomocą lunety i lornetki bliżej poznali wybrane okazy zwierząt latających.
          W tym samym czasie pierwsza grupa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pod przewodnictwem doświadczonej pani ornitolog. W programie było: oglądanie krótkiego filmu i zabawa w grupach. Uczniowie rozpoznawali fotografie ptaków i wypisywanie informacji o każdym z nich - jaki mają kolor upierzenia, ile jaj składają, czym się żywią i jaki tryb życia prowadzą. Podczas tych zajęć dowiedzieli się także jakie odgłosy wydają poszczególne gatunki ptaków.
          Następnie obu grupom opowiedziano o historii Pałacyku biskupów krakowskich i rodzinach, które go zamieszkiwały. Zwiedzali gotycki kościół w Piotrawinie i podziwiali stare artefakty. Potem spożyli posiłek i około godziny 14.00 wrócili z powrotem do Opola Lubelskiego.
          Ta wycieczka była bardzo pouczająca i poszerzyła dotychczasową wiedzę uczniów. Chociaż odrobinę zmarzli, to na pewno miło zapamiętali spotkanie z naturą i pięknymi okazami ptaków.

Autor: Natalia Czopek kl. IIa



          W dniu 24 października 2014r klasy I i II gimnazjum wyruszyły na wycieczkę do miejscowości Piotrawin i Kaliszany, by wziąć udział w Warsztatach Ornitologicznych połączonych ze zwiedzaniem Piotrawina. Warsztaty odbyły się w Pałacu Cywińskich nad Wisłą; w Małopolskim Przełomie Wisły.
          Wyjechaliśmy z parkingu o godzinie 7:40. Na miejscu byliśmy około godziny 8:00.
Na początku naszych warsztatów odbył się prezentacja multimedialna, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się jakie ptaki występują na tym terenie, jak się odżywiają, rozmnażają i czym różnią się poszczególne gatunki ptaków. Po krótkim podsumowaniu zajęć napisaliśmy krótki opis na temat ptaków tam się osiedlających.
          Następnie autokarami pojechaliśmy nad Wisłę, gdzie czekał na nas pan ornitolog. Mogliśmy przez lornetkę i lunetę zaobserwować, m.in.: łabędzie, kaczki, perkozy i myszołowy.
Po zakończeniu lekcji plenerowej wróciliśmy autokarem do pałacu, w którym czekał na nas przewodnik i opowiadał nam o tradycji i o powstaniu tej budowli.
          Na końcu zwiedziliśmy miejscową świątynię, w której znajduje się muzeum z XVII - wiecznymi obrazami wotywnymi, a także dawną siedzibę biskupów krakowskich. Po ciężkim i wyczerpującym dniu posililiśmy się kiełbaskami i ciepłą herbatą.
O godzinie 14:20 byliśmy już w Opolu na parkingu przed szkołą.
          Dzięki uczestnictwu w wycieczce, lekcji plenerowej wiele dowiedzieliśmy się na temat ptaków zamieszkujących Małopolski Przełom Wisły .Lekcja historii również była bardzo ciekawa, nawet nie wiedziałem, że w pobliżu mojej miejscowości miały miejsce tak ciekawe wydarzenia.

Ziętek Kacper kl. I ,,a’’



          Dnia 23 X 2014 r. dla uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowej został zorganizowany wyjazd na warsztaty ornitologiczne do Piotrawina. Inicjatorem wyjazdu była Pani Aurelia Kaczor – nauczycielka przyrody i biologii w naszej szkole. Opiekunami wyjazdu były także P. Renata Kopycińska, P. Agnieszka Kramek i P. Halina Kocon. Zbiórka wszystkich uczestników wyjazdu zaplanowana została na godzinę 7.30, jednak do wyjazdu doszło dopiero około godziny 8.00, po zakończeniu wszystkich spraw organizacyjnych np. sprawdzeniu autokaru przez policję.

          Trasę do Piotrawina pokonaliśmy w ok. 25 minut. Po przyjeździe na miejsce uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa uczestniczyła w zajęciach teoretycznych z panią ornitolog, natomiast druga grupa obserwowała ptaki zatrzymujące się w tym czasie nad Wisłą.
          Moja grupa uczestniczyła najpierw w spotkaniu z panią ornitolog, która w ciekawy sposób opowiadała nam o wybranych gatunkach ptaków, które można spotkać nad Wisłą w Małopolskim Przełomie Wisły. Podczas wykładu, ilustrowanego prezentacją multimedialną, poznaliśmy m.in. takie ptaki jak: ostrygojady, rycyki, zimorodki, mewy – śmieszki, szare/pospolite, srebrzyste, dzięcioły, rybitwy. Mogliśmy również usłyszeć głosy tych ptaków. Na podsumowanie tej części zajęć w grupach rozwiązaliśmy test. W nagrodę otrzymaliśmy broszurkę o ptakach, papierową linijkę i plan lekcji.
          Drugą część warsztatów poprowadził Pan Robert Rudolf. Jeszcze dokładniej opowiedział nam o ptakach. Pokazał nam także narzędzia pracy ornitologa: lornetkę i lunetę. Zademonstrował nam obrączki zakładane ptakom i opowiedział o celu obrączkowania. Na koniec tej części warsztatów mogliśmy przez lunetę i lornetkę obserwować ptaki zatrzymujące się na piaszczystej łasze na Wiśle. Pomimo, że padał deszcz, udało nam się zaobserwować dwie czaple siwe.
          Kolejnym punktem wyjazdu było spotkanie z Kustoszem Pałacyku w Piotrawinie. Usłyszeliśmy ciekawą historię o dziejach rodu zamieszkującego ten pałac. Następnie zwiedziliśmy pobliski kościół i kaplicę grobową Rycerza Piotrowina. Poznaliśmy legendę o rycerzu Piotrowinie i historię kościoła. W kościele jest muzeum, w którym mogliśmy podziwiać XVII –wieczne obrazy wotywne, stare artefakty m.in. najstarszą i najcięższą kapę liturgiczną (jedyną taką w Polsce) oraz piękną monstrancję. Na koniec zajęć, obecni właściciela pałacu w Piotrawinie, przygotowali dla nas poczęstunek.
          Podczas drogi powrotnej rozgorzała w autokarze głośna dyskusja na temat warsztatów. Chociaż zdania były podzielone, to większa część uczestników była bardzo zadowolona z wyjazdu.

          Bardzo podobał mi się ten wyjazd. Dowiedziałem się wiele ciekawych informacji na temat ptaków. Nie sądziłem, że tak blisko, w Piotrawinie jest taka duża różnorodność gatunków ptaków. Chciałbym, aby nasza pani od przyrody zorganizowała jeszcze raz taki wyjazd ornitologiczny.

Mateusz Błażejczyk Kl. VIa





OSTATNIE ODLOTY – WARSZTATY ORNITOLOGICZNE W PIOTRAWINIE | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Ogłoszenie naboru

Kontakt

ul. Fabryczna 28
24-300 Opole Lubelskie

dyrektor (0-81) 827 21 92
sekretariat
tel.(0-81) 827 20 48
n.zint. (0-81) 793 837 246 Płaskorzeźba
nasz e-mail:
zesp_dwojka@poczta.onet.pl

Nasz patron

Z wielką radością prezentujemy naszego patrona
Oskara Kolberga


Oskar Dwójki

Erasmus +


Nowy projekt, który jest realizowany od września 2014 roku w naszej szkole. Zapraszamy do środka!

Programujemy


Run at logo.twentygototen.org

Szkoła Muzyczna

Dla ambitnych


e-Akademia Przyszłości w naszej szkole


Konkursy przedmiotowe
Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem".

UKS Dubler


tn_IMGA0270
Album: Dublet Dublera

Linki




Starsze artykuły

Starsze artykuły

Webmastering Mariusz Dobrosz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies
 

© 2007 - 2015